Kontra Somun Nedir?

Kontra somun nedir? Yapı malzemeleri arasında sıklıkla kullanılan ürünlerden biri de kontra somun çeşitleridir. Dayanıklı ve güvenli bir mekanizmaya sahip olan söz konusu civatalar gevşemez özelliğe sahip olması nedeniyle kullanışlı ürünlerdir. Sağ ve sol diş olarak tasarlanan civatalar iki yüzeyin birleşmesinde kullanılır. Ana somun, standart olarak sağ yöne doğru hareket eder. Bu civata ile sıkma işleminin yapılmasını müteakip sol dişe uygulanan civata, somunun üzerinde ters şekilde monte edilir.

Kontra somunun gevşeme özelliğinin olmaması nedeniyle darbelerle çalışan makinelerde bu civatalar kullanılır. Titreşim ne kadar fazla olursa kontra somunu daha çok birbirine kenetlenir. Bu da işlerin yürümesini kolaylaştırdığı gibi makinede sorun çıkmasının da önüne geçilmesini sağlar.  

Kontra Somun Kullanım Alanları Nedir?

Vibrasyon, darbe ya da civatanın gevşemesinin mümkün olduğu makinelerde kontra somunun kullanıldığını görebilirsiniz. Ürünün düşük maliyetli olmasının yanında yüksek kilit özelliği de kullanıcıyı cezbeden özellikler arasındadır. Mukavemeti yüksek olan bu civata, kullanıcıya aynı zamanda uzun ömürlü bir kullanım sunar. Paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş olması, civatanın kullanım ömrünün yüksek olmasında etkili özelliklerden biridir.

Kontra civatanın paslanmaz özelliği sayesinde gıda alanında kullanılması da yaygın görülen kullanım alanları arasındadır. Ürünlerin özelliklerinde yer alan sıkma torku, kontra somunun ölçülerine göre belirlenir. Standart merkezli olarak üretilen civatalar kaplamalı iken kontra somun çeşitleri kaplamasız olarak üretilir.

Bahse konu ürünün kullanım alanı, makinenin bulunduğu her yerdir. Bu kapsamda sanayi ve endüstri alanları başta olmak üzere gıda, çelik kontrüksiyon, otomotiv gibi alanlarda da ürünün yaygın olarak kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

Kontra Somun Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanlarına göre kontra somun çeşitleri farklılıklar gösterir. Bu kapsamda yaygın olarak kullanılan ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz.

·         Boru somunu

·         Yüksek tip tırtıllı somun

·         Kısa tip tırtıllı somun

·         T somun

·         Tornavida yarığı bulunan somun

·         Kare somun

Kontra somun çeşitlerini kullanacağınız sektör ve makine alanlarına göre ürün seçiminizi yapabilirsiniz. Uygun ürün seçimi ile makinenin sarsıntılara karşı mukavemetini artırarak verimli şekilde kullanımını da sağlayabilirsiniz.

KATALOĞU İNDİRMEK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.
Konusunda uzman, profesyonel satış ekibimizin size en kısa zamanda dönüş yapabilmesi için lütfen alttaki bilgileri eksiksiz doldurunuz. Ürün talebinizi, adet ve sevkiyat adresi bilgilerini belirterek gönderiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.