01

01

ÜRETİM KAPASİTESİ

İşletmemiz cıvata ve temel saplama ankraj üretiminin yanı sıra CNC üretim hattı ile talebe özel çözümleri kolaylıkla ve titizlikle yapabilme yeteneğine sahiptir. Bu özellik, üretim hattında esnekliği ve çeşitliliği sağlar.Aynı zamanda elektro galvaniz kaplama ve fosfat kaplama tesisi ile gelen taleplere entegre çözüm sunabilmektedir. Cıvata üzerine uygulanması talep edilen tüm yüzey işlemleri standartlar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Yüzey koruma amaçlı tüm yüzey işlemleri müşteri talepleri doğrultusunda gerçekleştirilebilmektedir.

CıvatalarM10mm – M80mm (Max. 1.500mm)
Saplamalar - AnkrajlarM10mm - M110mm
CNC, Tornalanmış ve      Frezelenmiş ParçalarØ10 – Ø320 – L. max. 450mm
SomunlarM10mm-M130mm

02

02

HAMMADDE HAZIRLIK

Kabul işlemleri tamamlanmış olan hammaddelerin kesimi, ürünlerin teknik resimleri üzerinden hesaplanan uzunluklarda, yetişmiş personelimiz tarafından, sektörde kullanılan en son teknolojiye sahip kesme tezgahlarında istenilen nitelik ve hassasiyette yapılmaktadır.

03

03

SICAK DÖVME

Birikim, sahip olduğu malzeme ve bilgi birikimiyle sıcak dövme preslerinde M100  ve 1500 mm uzunluğa kadar değişik çap ve uzunluklarda civata dövebilmektedir.

Sıcak dövmede proses esnasında malzeme sıcaklıklarının anlık şekilde ölçülmesiyle prosesin yönetilmesi ve kalitesi yüksek ürünlerin üretilmesi sağlanmaktadır.

04

04

OVALAMA

Ovalama tezgahları, M130 çapa kadar civataları ve M130’a kadar istenilen boyda saplama ve ankrajları beklenen kalite ve hassasiyette üretmektedir.

Diş açma prosesinde kullanılan “Ovalama Valsleri” en son teknolojiyi kullanarak üretim yapan tedarikçilerden temin edilmektedir.

05

05

Talaşlı İmalat

Değişik tip ve çapta pim, burç vb. ürünlerin yanı sıra özel talaşlı imalat parçaları da cnc tegahlarında üretilmektedir. Talaşlı imalat bölümü kendi bünyesinde ürettiği ürünlerin yanı sıra katma değeri yüksek diğer bağlantı elemanlarının yapımı aşamasında önemli bir rol oynamaktadır.

Talaşlı İmalat Nedir?

Talaşlı imalat, herhangi bir tasarımın makine ile şekli verilerek hazırlanmasına verilen isimdir. Örneğin demiri demir ile şekillendirme faaliyeti de bu imalat şeklidir. Yapılan uygulama, özel olarak geliştirilmiş makinelerde yapılır. İnsan eliyle belki de aylar sürecek işlemler, yapılan bu işlem sayesinde saatler içerisinde hallolur. Yapılan uygulama ile makinelerin avantajlarından her daim yararlanılabilir. Birikim Cıvata olarak talaşlı imalat parçaları da üretmekteyiz.

Talaşlı imalat makinelerine örnek vermek gerekirse CNC makinelerini, taşlama ya da freze makinelerini bu kapsamda değerlendirebilirsiniz. Bu malzemeler sanayi alanında kullanılan en önemli ürünler arasındadır.

Bahse konu uygulama, birçok alanda kullanılır. Özellikle beyaz eşya, otomotiv ve makine sanayinde talaşlı imalat yöntemlerinin uygulandığını görebilirsiniz. Ülkemizde bu alanda yapılmış önemli yatırımlar olduğunu söyleyebiliriz. Malzemeye verilecek her türlü şekil, bu uygulama ile kolay bir şekilde verilebilir.

Talaşlı imalat, üretim demektir. Yapılan teknik resim çalışmaları, modern üretim tezgâhlarında son şeklini alarak kullanıma sunulur. Uygulamanın çeşitleri, avantajları ve dezavantajları vardır.

Talaşlı İmalatın Avantajları Nelerdir?

Talaşlı imalat önemli avantajları bünyesinde barındıran bir sistemdir. Bu kapsamda aşağıdaki avantajlara dikkat çekmek istiyoruz.

·         Uygulama yapılacak geniş yelpazede malzeme bulunur. Bu anlamda kullanıcının malzeme temin sorunu yaşaması söz konusu değildir.

·         Yapılan uygulama ile her türlü parçanın ve malzemenin elde edilmesi mümkündür. Bu anlamda istenen şekil ve boyutta malzeme üretimi yapılabilir.

·         Uygulamanın avantajlarından biri de güçlü tasarımların elde edilmesidir. Milimetrik hesaplarla yapılan tasarımlar, modern uygulamalarla istenen şekilde üretilebilir.

Talaşlı İmalatın Dezavantajları Nelerdir?

Talaşlı imalat uygulamasının çok önemli avantajları vardır. Bunun yanında çok fazla dikkat çekebileceğimiz dezavantaj vardır. Fakat uygulamanın dezavantajı olarak sayabileceğimiz husus, uygulamanın malzeme israfına neden olacağı durumudur. Bu anlamda yapılan uygulamanın maddi anlamda getirisi olduğu gibi dezavantajı düşünülerek maddi götürüsünün de olabileceği düşünülebilir. Talaşlı imalat yapan firmalar arıyorsanız doğru adresiniz.

Talaşlı üretim, yıllardır yapılan modern uygulamalardan biridir. Teknolojinin, insan ihtiyaçlarının ve bir kısım diğer şartların değişmesi ile yapılan uygulamaların çok daha modern bir hal alacağını söyleyebiliriz. Birçok alanda kendine yer bulan talaşlı imalat yarının sanayi sektörünün de vazgeçilmez uygulamalarından olmaya devam edecektir.

06

06

Taşlama

Yüzey hassasiyeti istenen tüm bağlantı elemanlarının proses edildiği taşlama tezgahlarında 80 mm çap ve 300 mm ye kadar uzunluktaki ürünler üretilmektedir.

Taşlama prosesleri Ra0,02 hassasiyete kadar varan yüzey pürüzlülük kabiliyetine sahiptir.

Taşlama Nedir?

Taşlama işlemi, yüzeyin aşındırılması ile yapılan bir faaliyettir. Özellikle üretim yapılan fabrikalarda bu işlemin sıklıkla yapıldığını görebilirsiniz. İşlemin yapıldığı makine, taşlama makinesi olarak isimlendirilir.

Taşlama işlemi döner disk yardımı ile gerçekleştirilir. Yapılan işlem ile malzeme üzerinden talaş kaldırılır. Yapılan işlem sonrasında yüzeyin çok daha pürüzsüz bir hal alması sağlanır.

Taşlama İşlemi Ne İşe Yarar?

Taşlama faaliyeti ile iş parçalarının üzerindeki talaşın kaldırılması hedeflenir. Taşlama tezgâhlarında yapılan işlem ile yüzeyin çok daha pürüzsüz olması amaçlanır. Taşlama yapılan yüzeylerin kalitesi artar. Artan bu kalite ile pürüzsüz yüzeye daha hassas ürünlerin konulması sağlanır.

Taşlama makinelerinde kullanılan taşlar, aşındırıcı olup sert bir yapıya sahiptir. Bu taşlar taşlama tezgahlarında oldukça yüksek devirlerde döner. Bu dönü sayesinde taşlama yapılan yüzeyin istenen kıvama ulaşması sağlanır.

Taşlama işleminin yapılmasının en önemli nedeni yüzeyi çok daha kaliteli bir görünüme kavuşturmaktır. Sanayi alanında kullanılan taşlama makinelerinin de birbirinden farklı özellikleri vardır. En yaygın kullanılan taşlama makineleri arasında satıh taşlama makinesini sayabiliriz. Cıvata Taşlama işlemi, imalat aşamasında yapılan son faaliyettir. Bazı yüzey ürünlerinde yüzey kalitesinin pürüzsüz bir hal alması istenmeyebilir. Bu nedenle işlemin uygulanabileceği alan ve yöntem sektör faaliyetlerine göre farklılıklar gösterebilir.

Taşlama Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada taşlama işlemi yapılan sektör faaliyetlerine göre taşlama çeşitliliği de vardır. Bu kapsamda yaygın olarak kullanılan taşlama yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

·         Satıh taşlama

·         CNC taşlama

·         Puntasız taşlama

·         Silindirik taşlama

Sektör faaliyetlerinizle uyumlu olan taşlama yöntemlerini kullanarak yüzeyin pürüzsüz hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Taşlama çeşitleri arasında dikkat çeken yöntemler arasında silindirik taşlama yöntemine dikkat çekmek istiyoruz. Bu taşlama yönteminde silindirik taşlama makineleri kullanılır. Uygulama esnasında hem parça hem de taş döner. Bu makineler, pek çok üründe kullanılan silindirik şekle sahip ürünlerin imalatında tercih edilir. Özellikle havacılık, medikal ya da kalıp alanlarında bu yöntemin kullanıldığı görülür.   

Taşlama işlemi, sektör faaliyetlerinde yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Yapılan uygulama, dün olduğu gibi bugün de ve yarın da popüler uygulama olarak kalmaya devam edecektir.

07

07

Isıl İşlem

Isıl işlem, bağlantı elemanları ve talaşlı imalat parçaları, standart ya da isteğe bağlı mukavemet değerlerinin kazandırılması amacıyla ısıl işlem prosesine tabi tutulur. Islah, meneviş, sementasyon, nitrasyon, indüksiyon vb süreçlerin sıcaklık, zaman ve atmosfer kontrolleri otomatik olarak yapılmaktadır. Isıl işlem proseslerinde, standartların belirlemiş olduğu testler (ürün yüzey-çekirdek sertliği, çatlak kontrolü ve diş yüzeyi sertliği vb.) kalite kontrol personeli tarafından yapılır ve kayıt altına alır.
DIN 898-1, ASTM, EN 10209 standartlarına göre 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 10.9, 12.9, QT ısıl işlemleri yapılmaktadır.

Isıl İşlem Nedir?

Isıl işlem, sanayi alanlarında yaygın olarak yapılan faaliyetlerden biridir. Alaşım ve metallerin faz diyagramının altında farklı işlemler uygulanarak mekanik özellik ve içyapılara nüfuz edilmesine ısıl işlem adı verilir. Söz konusu işlem aşağıdakileri gerçekleştirmek için yapılır.

·         Bir malzemenin içyapısını ya da özelliklerini değiştirmek için belli bir sıcaklıkta ısıtılması ya da soğutulması için

·         Malzemeye katılaşma işleminin altında verilen bir sıcaklık ile soğutulma işlemi için

·         Çeliğin kimyasını değiştirmek için bu işlem uygulanabilir.

Türk Standartları Enstitüsü tarafında yapılan ısıl işlem tanımı da katı halde bulunan metal ya da alaşımlara, belirli özellik kazandırmak için yapılan ısıtma ve soğutma işlemidir.

Bahse konu işlem 3 safhadan oluşur. Bu aşamalar malzemenin ısıtılması, ısıtılan sıcaklık aralığında malzemenin bekletilmesi ve soğutma safhasıdır. Uygulanan ısıl işlem yöntemine bağlı olarak sıcaklık seviyesi ve bir kısım faktörler farklılıklar gösterebilir. İşlem esnasında uygulanan safhaların tamamı ısıl çevrim olarak adlandırılır. Isıl işlem cıvata, somun ve diğer bağlantı elemanları için kullanılmaktadır.

Isıl İşlem Ne İçin Yapılır?

Yapılan işlem birçok metal ve çelik yüzeyinde uygulanır. Diğer metal ve alaşımların özellikleri göz önünde bulundurularak çeliğe uygulanan yöntem biraz daha farklı olabilir. Yapılan işlem esnasında demir-karbon denge diyagramının bilinerek faaliyetin yapılması gerekir.

Demir-karbon dengesinin % 2 civarında olması esastır. Belirli oranda karbon bileşimine sahip olan çeliğe ısıl işlem uygulanarak kimyasal yapısında bir kısım düzenlemeler elde edilebilir. Yapılan uygulama esnasında çeliği belli bir sıcaklığa çıkararak belirli bir süre bekletilmesi ve sonrasında soğutulması esastır.  Yapılan uygulama aşağıdaki amaçlara uygun şekilde icra edilir.

·         Yüzeyin yumuşatılması ya da irileştirilmesi işleminde,

·         Çeliğin dayanımını artırmak için,

·         Yeniden kristalleşmesinin sağlanmasında,

·         Homojenleştirme işlemi yapılırken,

·         Çeliğin normalleştirmesinin sağlanmasında,

·         Çeliğin iç yapısında istenen değişikliğin yapılmasında,

·         Çelikteki tane büyüklüğünü kontrol etmek için bu işlem uygulanır.

Isıl işlem, gıda sektöründen sanayinin çeşitli kollarına kadar birçok alanda yapılan bir uygulamadır. Bu kapsamda oldukça yaygın olan bir işlem şeklidir. Gelecekte ısıl işlem yöntemlerinin daha da gelişerek sanayi alanlarında kullanılmaya devam edeceği düşünülmektedir.


08

08

BİRİKİM KAPLAMA

Yüzey işlem prosesleri, ürünün kullanım yeri ve amacına uygun olarak dekoratif veya fonksiyonel (korozyondan koruma, yağlama, sürtünme katsayısının azaltılması vb. ) amaçlı olarak yapılmaktadır. Elektro galvaniz kaplama işlemi, başta EN ISO 4042 ve DIN 50960 olmak üzere diğer tüm elektro galvaniz standartlarına (ASTM, BS, NF, OEM standartları vb.) uygun olarak yapılmaktadır.Yüzey işlem tesisinde fosfat dönüşüm kaplamaları da (mangan veya çinko fosfat) EN ISO 9717 ve diğer standartlara uygun olarak yapılmaktadır. Mangan veya çinko fosfat kaplaması sonrasında müşteri isteği doğrultusunda koruyucu yağlama veya sürtünme kuvveti azaltıcı film uygulaması yapılabilmektedir.Birikim Galvaniz tesisinde REACH tüzüğüne uygun ve IMDS girişi yapılmış kimyasallar kullanılmaktadır. Pasivasyon Cr+3 içeren (Hegzavalent Krom, Cr+6 içermeyen) kimyasallar ile yapılmaktadır. Hidrojen gevrekliği almak için kullanılan fırının sıcaklığı 4 noktadan sürekli ölçülerek fırın içi sıcaklığının homojenliği kontrol altında tutulmaktadır. Kırılganlığı alma ve test işlemleri DIN 50969, ISO 16573, ASTM F519 standartlarına uygun bir biçimde yapılmaktadır. Elektro galvaniz, sıcak daldırma galvaniz, geomet, QPQ, çinko-nikel kaplama müşterilerimize sunduğumuz kaplama türleri arasında yer almaktadır.

09

09

FAALİYET GÖSTERDİĞİMİZ SEKTÖRLER

- RÜZGAR ENERJİSİ
- OTOMOTİV TEDARİK ZİNCİRİ
- İNŞAAT ve ÇELİK KONSTRÜKSİYON, TÜNEL ve KÖPRÜ İNŞAATI
- VİNÇ  – TELEFERİK SİSTEMLERİ
- AĞIR SANAYİ, MAKİNA ve FABRİKA MÜHENDİSLİKLERİ
- MADEN SANAYİ, DEMİRYOLU SANAYİ
- HADDEHANELER
- BASINÇLI KAPLAR, VANA, BORU SANAYİ
- ÇİMENTO SANAYİ
- ENERJİ SANTRALLERİ
- PETROGAZ, PETROKİMYA, KİMYA SANAYİ
- DENİZ SANAYİ

KATALOĞU İNDİRMEK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.
Konusunda uzman, profesyonel satış ekibimizin size en kısa zamanda dönüş yapabilmesi için lütfen alttaki bilgileri eksiksiz doldurunuz. Ürün talebinizi, adet ve sevkiyat adresi bilgilerini belirterek gönderiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.